Guayusa vs yerba mate. Co je łączy, a co dzieli?

2022-12-13
Guayusa vs yerba mate. Co je łączy, a co dzieli?

Ilex guayusa to święta roślina wprost z ekwadorskiej dżungli. Wieki temu jej wspaniałe właściwości odkryli Indianie. Często nazywana jest „siostrą” lub „kuzynką” yerba mate. Jakie są między nimi podobieństwa, a czym się różnią?

„Indiańska herbata”. Co to jest Ilex guayusa?

Ilex guayusa rośnie w gęstej, bogatej w rozmaite gatunki roślinności amazońskiej dżungli. Dokładniej na terenie Ekwadoru, Peru i Południowej Kolumbii. Wieki temu jej działanie odkryli Indianie Jivaro i Kichwa. Zauważyli, że liście rośliny, która rosła dziko w otaczającej plemiona dżungli, dodają energii i zwiększają koncentrację. Działanie to sprzyjało częstym, całodniowym polowaniom. Z liści guayusy Indianie przygotowywali wywar, który pili w specjalnych, drewnianych miseczkach. Tuż obok, na terenie dzisiejszych państw: Brazylii, Paragwaju, Argentyny i Urugwaju rośnie bardzo podobna roślina - ostrokrzew paragwajski, znany jako yerba mate. Co łączy te rośliny?

Guayusa vs yerba mate. Co mają wspólnego?

Pierwszą, podstawową cechą wspólną guayusy i yerba mate jest to, że obydwie rośliny pochodzą z rodziny ostrokrzewowatych (Ilex). Co ciekawe, rodzina ta liczy ponad 600 gatunków, które występują na całym świecie - większość z nich to rośliny ozdobne. Napary sporządza się tylko z kilku gatunków, przy czym to właśnie Ilex guayusa i Ilex paraguariensis najlepiej oddają swoje cenne właściwości. A za co najbardziej są doceniane? Obydwie rośliny są źródłem naturalnej kofeiny, a zatem najważniejszym ich działaniem jest pobudzenie. Dostarczają energii i niwelują uczucie zmęczenia. Przez wielu traktowane są pod tym względem jako alternatywa dla popularnej na całym świecie kawy. Oprócz kofeiny, guayusa i yerba mate zawierają w sobie także mnóstwo innych cennych składników: antyoksydanty i niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu minerały: potas, fosfor, magnez, sód, żelazo czy cynk. A czym różni się guayusa od yerba mate?

Ilex guayusa

Guayusa vs yerba mate. Czym się różnią?

Skoro są tak podobne do siebie, dlaczego yerba mate zyskała znacznie większą popularność? To pierwsza z cech, która różni obie rośliny. Mniejsza popularność guayusy wynika z pewnych zawirowań historycznych. W czasach konkwisty, gdy do Ameryki Południowej przybyli kolonizatorzy, zachwycili się ostrokrzewem paragwajskim, który szybko stał się towarem eksportowym i zyskał popularność również poza granicami krajów, na terenie których występuje w naturalnym środowisku. W Ekwadorze znacznie bardziej popularnymi produktami eksportowymi stały się egzotyczne owoce - ananasy, banany czy mango. Guayusa pozostała w ich cieniu na wiele długich lat. Jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, guayusa i yerba zawierają kofeinę i działają pobudzająco, ale to działanie nieco się różni. Po pierwsze, guayusa zawiera nieco więcej kofeiny niż yerba mate. Napar z guayusy dostarcza około 3-4% kofeiny, podczas gdy porcja yerba mate to około 1-1,2% kofeiny. Po drugie, mimo że tej kofeiny jest więcej, to działanie guayusy jest nieco delikatniejsze, bardziej stonowane. Guayusa jest też delikatniejsza w smaku. W odróżnieniu od yerba mate, nie zawiera tanin, które są przyczyną charakterystycznego, gorzkawego smaku naparu z ostrokrzewu paragwajskiego. Ostatnią różnicą jest ich pierwotne zastosowanie. Obydwie rośliny były wykorzystywane przez rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej jako stymulant przed polowaniami, a także jako element rytualnych ceremonii. W przypadku guayusy wierzono, że napar wywołuje świadome sny, które miały przepowiadać przyszłość.

Guayusa vs yerba mate. Kto wygrywa w tym starciu?

Zarówno napar z guayusy, jak i z yerba mate może być doskonałą, zdrową alternatywą dla kawy czy napojów energetycznych. A która z roślin jest lepsza? Guayusa ma wiele zalet. Po pierwsze, sięgnąć po nią mogą osoby, którym nie do końca odpowiada charakterystyczny, gorzko-cierpki smak yerba mate. Jej smak przypomina delikatną herbatę na bazie ziół. Po drugie, napar z guayusy przyrządza się nieco szybciej niż yerba mate. Podczas, gdy do przygotowania yerba mate potrzebna jest woda o odpowiedniej temperaturze - około 70-80 stopni Celsjusza, tak guayusę powinno zalewać się wrzątkiem. Przygotowując napar z guayusy można pominąć czekanie na ostygnięcie wody lub mierzenie jej temperatury. Mimo zalet, które wymieniliśmy, to nie jest tak, że jedna roślina jest lepsza od drugiej. Każdy ma swój gust i trudno jest z tym dyskutować. Zdecydowanie jednak warto spróbować naparów z jednego i drugiego ostrokrzewu i samemu zdecydować, który z nich lepiej smakuje, działa i bardziej odpowiada. Jeśli jeszcze nie próbowaliście naszej Guayusa Pachamama, to właśnie jest idealny moment!

pixel