Jak zaparzyć guayusę? Cztery sposoby przygotowania naparu na bazie ilex guayusa.
O pobudzających i prozdrowotnych właściwościach naparów na bazie Ilex guayusa dowiedzieliście się już z informacji zgromadzonych na naszej stronie. Mamy nadzieję, że udało nam się zachęcić Was do spróbowania tego niezwykłego napoju, który z dnia na dzień staje się coraz bardziej popularny. Może nawet zdążyliście już złożyć zamówienie, a aromatyczna guayusa tylko czeka na pierwsze testy. Jeśli tak, koniecznie czytajcie dalej. W dzisiejszym wpisie przedstawimy sprawdzone i niezawodne sposoby przygotowania guayusy. Zapraszamy do lektury!
Krótko: czym jest guayusa?
Najpierw tylko krótkie przypomnienie dla tych, którzy jednak nie mieli czasu zagłębić się w treści na naszej stronie internetowej. Ilex guayusa, nazywana również ostrokrzewem gujańskim, to roślina, która dorasta w lasach równikowych Amazonii. Występuje na terenie Ekwadoru, Peru i Kolumbii. Wykazuje podobne działanie do ostrokrzewu paragwajskiego, znanego szerzej pod nazwą yerba mate. Jest przez to często nazywana „siostrą yerba mate”. W odróżnieniu od yerby, Ilex guayusa zawiera mniejszą ilość tanin - substancje te odpowiadają za gorzki smak naparu. Ma przyjemny, delikatnie ziołowy smak. Zawiera l-teaninę, którą znaleźć można również w klasycznej herbacie - wpływa na samopoczucie, rozluźnia i zmniejsza uczucie stresu. Przede wszystkim jednak Ilex guayusa doceniana jest za dość sporą zawartość kofeiny - około 3-4 %. Działa więc pobudzająco, rozjaśnia umysł i zwiększa koncentrację. Jej odkrywcy, Indianie z plemion Jivaro i Kichwa, pili wywar z guayusy przed polowaniami i rytuałami. Wierzyli też, że napar z rośliny ma wpływ na wywoływanie świadomych snów, które miały przywoływać wizje i pomagać w przepowiadaniu przyszłości. „Warto dodać, że nasza Guayusa Pachamama to produkt w pełni ekologiczny. Rośnie dziko, w pobliżu gospodarstwa położonego w prowincji Napo, na północy Ekwadoru. Ostrokrzew gujański dorasta tam w zgodzie ze swoim naturalnym cyklem wegetacyjnym, bez użycia sztucznych nawozów czy szkodliwych pestycydów. Rośliny zbierane są ręcznie i uważnie selekcjonowane. Na każdym etapie produkcji przykłada się szczególną uwagę do tego, aby ostatecznie powstały produkt był dobry i zdrowy. „Indiańska herbata” z guayusy ma wiele zastosowań. A jak ją parzyć
Jak przygotować guayusę? Zrobisz to na kilka sposobów:
Napar z guayusy jest pyszny. Jego przygotowanie jest bardzo proste - prostsze nawet niż yerba mate! Największą różnicą jest to, że guayusę można bez obaw zalać wrzątkiem - jej liście się nie „sparzą”. Nie trzeba więc czekać, aż woda ostygnie do odpowiedniej temperatury - tak jak jest to z yerba mate. Guayusę można parzyć na kilka sposobów:
- Ilex guayusa – jak parzyć na szybko?
Do kubka o pojemności ok. 300 ml wsyp 1,5-2 płaskiej łyżeczki suszu - pokruszonych liści Ilex guayusa. Zalej całość wrzątkiem i parz przez 5-8 minut (do opadnięcia fusów).
- Ilex guayusa – jak parzyć à’ la yerba mate?
Do ceramicznej tykwy o pojemności ok. 350 ml wsyp 4-6 płaskich łyżeczek stołowych suszu. Na kopczyku umieść bombillę (rurkę filtrującą). Zalej wodą o temperaturze nie wyższej niż 80°C i parz przez 5-8 minut. Tak przygotowany napar dłużej oddaje swoje właściwości, dzięki czemu można pozwolić sobie nawet na 3-4 dolewki!
- Guayusa po ekwadorsku – jak parzyć tradycyjnie?
Do garnka wypełnionego wrzącą wodą (1 litr) wsyp 5-6 płaskich łyżeczek guayusy i gotuj przez 3 minuty. Gotowy napar przelej do pilche (tradycyjnych miseczek na napar) lub innych naczynek i popijaj bezpośrednio z nich.
- Guayusa we french pressie – jak parzyć?
Do litrowej praski francuskiej (french press) wsyp 6,5-7,5 płaskiej łyżeczki guayusy. Zalej całość wrzątkiem i parz przez 5-8 minut. Odcedź fusy i przelej gotowy napar do kubków lub innych naczyń.
- Guayusa - parzenie w torebkach
Nasza Guayusa Pachamama dostępna jest także w wersji w wygodnych i praktycznych saszetkach, które maksymalnie upraszczają jej parzenie. Wystarczy wrzucić torebkę guayusy do filiżanki lub kubka, zalać wrzącą wodą i parzyć przez około 5-10 minut. Gotowe!
Jak urozmaicić smak guayusy?
Ilex guayusa w odróżnieniu od yerba mate, nie jest tak gorzka w smaku. Bardziej przypomina ziołową herbatę na bazie pokrzywy. Jest bardzo łagodna i przyjemna, dlatego polecamy ją tym, którzy szukają zdrowej, naturalnej alternatywy dla kawy, jednak zniechęcił ich mocny, charakterystyczny smak yerba mate. Przez to, że guayusa jest tak delikatna i dość neutralna w smaku, doskonale łączy się z różnymi dodatkami - aromatycznymi ziołami, suszonymi, jadalnymi kwiatami, słodkimi owocami czy naturalnymi aromatami. Świetnie smakuje także osłodzona miodem czy naturalnym słodzikiem.